Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου 2011

Αφοί Γκασόλ vs Νοβίτσκι, Κέιμαν 1

Οι Πάου και Μαρκ Γκασόλ ήταν περισσότερο αποτελεσματικοί από τους Ντιρκ Νοβίτσκι και Κρις Κέιμαν και έτσι η Ισπανία κέρδισε 77-68 τη Γερμανία που πάλεψε μέχρις εσχάτων.Η Ισπανία δυσκολεύτηκε πάρα πολύ και χρειάστηκε να αγχωθεί μέχρι το τελευταίο λεπτό για να κερδίσει τη Γερμανία (77-68), αλλά με ηγέτες τους αδελφούς Γκασόλ επικράτησε των Νοβίτσκι και Κέιμαν που πέτυχαν συνολικά 34 πόντους, ενώ τα αδέρφια είχαν μαζί 43… Με αυτή τη νίκη η Ισπανία έφθασε στις 2-1 νίκες «σβήνοντας» εν μέρει τη ζημιά της ήττας από την Τουρκία, ενώ η Γερμανία με αυτή την ήττα τίθεται σε πολύ μειονεκτική θέση, αφού έχει ρεκόρ 0-3.

Τα μάτια όλων πριν από το πρώτο τζάμπολ είχαν πέσει στους δυο σταρ της αναμέτρησης των οποίων η προσωπική μονομαχία φαίνονταν πως θα έκρινε το παιχνίδι. Και όμως, στο πρώτο ημίχρονο ο Πάου Γκασόλ έμεινε στους 0 πόντους με 0/4 σουτ, την ώρα που ο αδελφός του, Μαρκ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα φθάνοντας από νωρίς σε διψήφιο αριθμό.
Από την άλλη πλευρά, ο Νοβίτσκι πήρε πάνω του αρκετές φάσεις, αλλά επειδή η άμυνα των Ισπανών ήταν προσαρμοσμένη πάνω του, ανέλαβε δράση ο Κέιμαν. Ο έτερος ΝΒΑer των Γερμανών έφθασε γρήγορα στους 9 πόντους και τα 7 ριμπάουντ οδηγώντας την ομάδα του στο 27-26 του 17’.
Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε εντυπωσιακά και ο Πάου Γκασόλ, ο οποίος στα πέντε πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου είχε 10 πόντους και έτσι η Ισπανία ξέφυγε με +9 (43-52) στο 25’.
Παρ’ όλα αυτά το δίδυμο Νοβίτσκι-Κέιμαν είχε υποστήριξη από τους περιφερειακούς της Γερμανίας και η διαφορά μειώθηκε γρήγορα. Οι διεισδύσεις των Ναβάρο και Σαν Εμετέριο ήταν αποτελεσματικές για την Ισπανία, αλλά η Γερμανία όχι μόνο αρνούνταν να… πεθάνει, αλλά προηγήθηκε με 57-56 στο 31’.
Ο Πάου Γκασόλ με 6/9 σουτ εντός παιδιάς στο δεύτερο ημίχρονο έφθασε τους 19 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο) και οδήγησε μαζί με τον αδελφό του, Μαρκ και τον Ναβάρο την Ισπανία στη νίκη παρά το ότι η Γερμανία ήταν σε απόσταση αναπνοής μέχρι τέλους.
Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-36, 57-56, 68-77
Γερμανία (Μπάουερμαν): Μπένζινγκ 10 (2/3 δίπ., 2/3 τρίπ.), Χέρμπερ 7 (3/3 δίπ.), Χάμαν 7 (2/3 δίπ.), Σούλτζε, Σάφαρτζικ 7 (1/5 τρίπ., 3 ασίστ), Όλμπρεχτ, Σβέτχελμ 3 (1/1 τρίπ.), Πλέις, Κέιμαν 15 (6/14 δίπ., 12 ριμπ.), Στάιγκερ, Νοβίτσκι 19 (4/4 β., 6/14 δίπ., 1/3 τρίπ., 7 ριμπ.).
Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ Π. 19 (6/7 β., 5/12 διπ., 1/1 τρίπ., 7 ριμπ.), Φερνάντεζ 6 (5 ασίστ), Ρούμπιο, Ναβάρο 14 (4/7 δίπ., 2/7 τρίπ., 5 ασίστ), Καλντερόν 2, Ρέγες, Σαν Εμετέριο 12 (2/2 δίπ., 2/4 τρίπ.), Γιούλ, Γκασόλ Μ. 24 (12/14 β., 6/9 δίπ., 5 ριμπ.), Ιμπάκα.