Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2012

«Ελιωσαν» στο Μαϊάμι οι Λέικερς

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έπαιξε και για τον τραυματία Ντουέιν Ουέιντ και το Μαϊάμι πέτυχε μια σχεδόν εύκολη νίκη απέναντι στους φιλοξενούμενούς του Λέικερς (98-87) στο AmericanAirlines Arena.
Ο ΛεΜπρον πέτυχε 31 πόντους ενώ ο Κρις Μπος είχε 15 και οκτώ ριμπάουντ, τη στιγμή που για την ομάδα του Λος Αντζελες πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Πάου Γκασόλ με 26 πόντους και οκτώ ριμπάουντ. Οσο για τον Κόμπε; Ο Μπράιαντ πέτυχε 24 πόντους, αλλά με ποσοστό 8/21 εντός πεδιάς.«Δεν είναι ποτέ προσωπικό ανάμεσα σε μένα και τον Κόμπε. Είμαι στο πρωτάθλημα αυτό αρκετό καιρό και δεν έχω να αποδείξω τίποτα στον Κόμπε, ούτε εκείνος έχει να αποδείξει κάτι σε μένα», το σχόλιο του ΛεΜπρον.
Το Ντάλας πέρασε νικηφόρα από τη Γιούτα, εκεί όπου επικράτησε με 94-91 των Τζαζ. Ο Σον Μάριον πέτυχε 22 πόντους και ήταν αυτός που ηγήθηκε στη δυναμική επιστροφή των «Μαβς» από τα αποδυτήρια.
Στο ημίχρονο το Ντάλας είχε προβάδισμα 59-50, αλλά με ένα 13-4 ξέφυγαν σημαντικά στο σκορ, κρατώντας το πάνω χέρι ως το φινάλε. Ο Ντιρκ Νοβίτσκι πέτυχε 12 πόντους.
Τις πέντε συνεχόμενες επιτυχίες έφτασε το Χιούστον μετά το 90-82 στην παράταση του αγώνα απέναντι στη Νέα Ορλεάνη. Ο Κέβιν Μάρτιν σημείωσε 27 από τους 32 πόντους του μέχρι το ημίχρονο ενώ ο Σάμιουελ Ντάλεμπερτ εκτός από τους 15 πόντους του είχε και 17 ριμπάουντ.