Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2012

Ο Σλούκι Λουκ ξαναχτύπησε

Αυτή τη φορά δεν έβαλε τρίποντο από τα 18 μέτρα! Ο Κώστας Σλούκας πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό και τον οδήγησε σε νίκη επί της Εφές που ισοδυναμεί με μισή πρόκριση (83-65) λόγω και της διαφοράς.Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη που ήθελε όσο τίποτα άλλο και μάλιστα εξασφάλισαε και μία εξαιρετική διαφορά ,που ίσως αποδειχθεί καθοριστική στην εξέλιξη του ομίλου. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, αν και προηγήθηκε με 12 πόντους στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου (34-22), έκανε τα εύκολα δύσκολα στα 15 λεπτά που ακολούθησαν και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες στα ίσα (53-53). με τους Κυπελλούχους Ελλάδος να έχουν… βραχυκυκλώσει με την άμυνα ζώνης των Τούρκων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κώστας Σλούκας αποφάσισε να… τελειώσει τη μισοτελειωμένη δουλειά, που άφησε την προηγούμενη εβδομάδα κόντρα στην άλλη τούρκικη ομάδα του ομίλου (σ.σ. Γαλατάσαραϊ). Ο Έλληνας γκαρντ του Ολυμπιακού ήταν καταπληκτικός στο τέταρτο δεκάλεπτο και με οδηγό τον αριστερόχειρα πλέι μέικερ οι «ερυθρόλευκοι» καθάρισαν το ματς με σχετική ευκολία κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη.
 Στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να απεμπλακεί από την άμυνα ζώνης του Ουφούκ Σαρίτσα. Ο Ολυμπιακός στο κρίσιμο διάστημα 30'-32' δεν επέτρεψε στους Τούρκους να πιστέψουν πως μπορούσαν να κάνουν την ολική επαναφορά (ήδη στο 30' ήταν 53-53) και με την διαφορά να πηγαίνει στο +8 μέσα σε ένα δίλεπτο οι Πειραιώτες τους έκοψαν τα φτερά.
 Ο Κώστας Σλούκας ήταν μαγικός! Μέτρησε 15 πόντους (3/4δίπ., 2/3τριπ., 3/3β.), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 17 λεπτά συμμετοχής και δίκαια παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου της αναμέτρησης. Μάλιστα, σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων στην τελευταία περίοδο!
 Ο Κερέμ Τουντσερί δεν... εμφανίστηκε ποτέ στο ΣΕΦ. Ο Τούρκος πλέι μέικερ της δε βοήθησε καθόλου την παρέα του και για τη δική του εμπειρία δεν δικαιολογείται τέτοια εμφάνιση. Όχι απλά δεν βοήθησε την ομάδα του, αλλά στα 25 λεπτά που έμεινε στο παρκέ της έκανε και κακό.
Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε περίπατο ένα παιχνίδι που έδειχνε ντέρμπι. Κι αυτό γιατί μετά από 30 λεπτά βρήκε λύση στην άμυνα ζώνης των Τούρκων. Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» με το ξέσπασμα των Πειραιωτών και στα τελευταία 8 λεπτά του παιχνιδιού έμοιαζαν με ομάδα του EuroCup κι όχι ομάδα που παλεύει για την πρόκριση της απ' το TOP 16.
 Περίπου 4.500 φίλοι της ομάδας του Πειραιά βρέθηκαν στο φαληρικό στάδιο και προσπάθησαν να βοηθήσουν την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς να φτάσει στη νίκη. Σίγουρα ευχαριστήθηκαν τη μεγάλη νίκη επί των Τούρκων και τελικά κατάλαβαν πως άξιζε που πλήρωσαν για να δουν το συγκεκριμένο παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 20-12, 41-36, 53-53, 83-65
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 6 (3ασ.), Άντιτς 8 (2/3τρίπ., 5ρ., 2ασ., 2κοψ.), Σπανούλης 18 (2/2τρίπ., 4ασ., 3λ.), Ντόρσεϊ 10 (0/1τρίπ., 5ρ., 3κοψ.), Πελεκάνος, Γκετσεβίτσιους 6 (2/3τρίπ.), Γλυνιαδάκης 4, Πρίντεζης 4 (0/2τρίπ.), Παπανικολάου 8 (1/3τρίπ., 7ρ.), Μάντζαρης, Σλούκας 15 (3/4δίπ., 2/3τρίπ., 3/3β., 2ασ., 2λ.), Λο 4 (0/2τρίπ., 2ασ.)
Αναντολού Εφές (Σαρίτσα): Κίνσεϊ 4, Τουντσερί 4 (0/1τρίπ., 4ασ.), Ακιόλ 3 (1/1τρίπ.), Μπατίστα 11 (6ρ., 2λ.), Βούγιατσιτς 12 (0/2τρίπ., 2ασ., 3λ.), Σαβάνοβιτς 4 (0/2τρίπ.), Γκιουλέρ 2 (0/1τρίπ., 3ασ.), Λαφαγέτ 11 (0/1τρίπ., 2ασ., 2κλ.), Μπάρατς 14 (8ρ., 2λ.)