Τετάρτη 16 Μαΐου 2012

Μια... ανάσα από την 3η θέση ο Κολοσσός

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση της 3ης θέσης στην Α1 -για πρώτη φορά στην ιστορία του- βρίσκεται ο Κολοσσός. Στο τρίτο ματς της σειράς με τον Πανιώνιο, οι Ρόδιοι επικράτησαν με 70-66 στο «Βενετόκλειο» και πλέον προηγούνται με 2-1 νίκες.
Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στις 19 του μηνός και ώρα 16:00 (ΕΤ1) στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.
Εξαιρετική η τριάδα, Χάτεν, Γεωργαλής και Χαρίσσης για τους γηπεδούχους, ενώ από τον Πανιώνιο Κις και Μπάρλος ξεχώρισαν, όμως δεν είχαν ιδιαίτερη βοήθεια από τους συμπαίκτες τους
Σε προσωπική μονομαχία των Μπάρλου και Χάτεν (σ.σ. αμφότεροι από 7π.) εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Με ηγέτη τον Ελληνα φόργουορντ, ο Πανιώνιο προηγήθηκε ακόμη και με 5-12, όμως με τον οι Ρόδιοι με μπροστά τον Χάτεν ισορρόπησαν και στο 10'προηγήθηκαν με βραχεία κεφαλή (20-19).
Στην δεύτερη περίοδο είδαμε ένα πολύ όμορφο ματς που είχε χαρακτήρα ντέρμπι, έστω κι αν σχεδόν πάντα ο Κολοσσός είχε έστω κι ένα ελαφρύ προβάδισμα (22-21, 32-39).
Παρά την μεγάλη αστοχία έξω από τα 6.75μ. (3/13 στο α' μέρος), οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπους ώστε να μένουν κοντά στο σκορ (σ.σ. κυρίως με το Κις), ενώ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν τις πολλές φορές που πήγαν στη γραμμή , έχοντας απόλυτα ευστοχία (12/12)
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός έβαλε για βάσεις για τη μετέπειτα νίκη του. Με εξαιρετική άμυνα (σ.σ. δέχθηκε μόλις 10π.) και επιθετικές λύσεις από τους Γεωργαλή (σ.σ. πρωτίστως), Μποϊκιν και Τσάμη, οι παίκτες του Φραγκιά έτρεξαν ένα επιμέρους 16-10, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά στο ματς με +8 (53-45 στο 30').
Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι δεν είχαν καμία διάθεση να επιτρέψουν στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο ματς. Ετσι συνεχίζοντας την καλή άμυνα και με ηγέτες του Χαρίση, Τσάμη, διατήρησαν στο μεγαλύτερο μέρος μια διψήφια διαφορά (59-49, 68-58) φτάνοντας στη νίκη.
 Προς το τέλος ο Πανιώνιος, οποίος έδειξε να μένει από δυνάμεις μείωσε μέχρι και τους 4, ωστόσο ήταν πλέον πολύ αργά…
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-35, 53-45, 70-66
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λαικόπουλος 7(1), Χάτεν 13, Καλαϊτζής, Πάνος 2, Γεωργαλής 11(2), Ασημακόπουλος, Μπόικιν 8, Χαρίσης 12(1), Τσάμης 9, Χόπσον 8.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 2, Κις 20(4), Αθανασούλας, Ντίμπλερ 8(2), Μπάτης 5(1), Καββαδάς 2, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 4, Νάντζφεϊ 4, Παραγιός 3, Μπάρλος 18.