Πέμπτη 9 Αυγούστου 2012

Αφεντικό των Λατίνων η Αργεντινή!

Στην τετράδα των Ολυμπιακών βρίσκεται η Αργεντινή που επιβλήθηκε της Βραζιλίας με 82-77 στο ντέρμπι της Λατινικής Αμερικής. Οι «γερόλυκοι» της Αργεντινής πλέον έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το τρίτο διαδοχικό Ολυμπιακό μετάλλιό τους.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο όπου οι παίκτες του Ρούμπεν Μανιάνο είχαν τον έλεγχο αλλά και το προβάδισμα στο σκορ, οι Αργεντινοί ανέβασαν ρυθμό και πήραν κεφάλι στο σκορ.
Πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 46-40 ενώ στο 27' βρίσκοντα μπροστά με 15 πόντους (61-46).
Η Βραζιλία όμως δεν παράτησε το παιχνίδι. Με ηγέτη τον Μαρσελίνιο Χουέρτας και σύμμαχο την κούραση των βασικών παικτών της Αργεντινής, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά.
Μάλιστα στο 36' μείωσε στο καλάθι (70-68) αλλά κάπου εκεί «κόλλησε».
Η Αργεντινή με απόλυτη ευστοχία στις βολές και δυνατή άμυνα έκανε το σκορ 82-71, ενώ τα δύο τρίποντα του Μπαρμπόσα (82-77) δεν την ανησύχησαν ιδιαίτερα.
Έτσι έφτασαν στην επικράτηση και πιθανότατα κόντρα στις ΗΠΑ θα διεκδικήσουν την είσοδό τους στον τελικό.
Τα δεκάλεπτα: 26-23, 40-46, 54-64, 77-82