Κυριακή 25 Αυγούστου 2013

Μεταμορφωμένη...

Η Εθνική Ελλάδος παίζοντας αυτή τη φορά εξαιρετική άμυνα και με 40% πίσω από τη γραμμή του τριπόντου κατάφερε να επικρατήσει 78-62 των Γερμανών.
Η «γαλανόλευκη» δέχτηκε από τους Γερμανούς σε ένα ματς όσους είχε δεχτεί από τους Βόσνιους σε τρία δεκάλεπτα. Η διάθεση όλων των παικτών να παίξουν άμυνα ήταν εμφανής και σε συνδυασμό με τα 10/25 τρίποντα, αλλά και το 54.8% στα δίποντα η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες. Πλέον η Εθνική επιστρέφει στην Αθήνα ώστε να δώσει τα τελευταία της τρία φιλικά στο πλαίσιο του τουρνουά Ακρόπολις. O Γιάννης Μπουρούσης και ο Κώστας Καϊμακόγλου ήταν οι δύο παίκτες που έμειναν εκτός 12αδας.
Η Εθνική Ελλάδος μπήκε στο παιχνίδι με σαφέστατο σκοπό όλα να αρχίζουν και να τελειώνουν στην άμυνα. Έτσι, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι κατάφερε να κρατήσει τους Γερμανούς στους δέκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Βασίλη Σπανούλη η Εθνική Ελλάδος προηγήθηκε 18-10.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα δεν ήταν τόσο καλή, αλλά και πάλι ήταν πολύ καλύτερη από ό,τι στα ματς με Σκόπια και Βοσνία/Ερζεγοβίνη. Έτσι η Εθνική κρατούσε το προβάδισμα (28-21 στο 16') με το ημίχρονο να τελειώνει 41-30.
Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η Εθνική ήταν... ισοπεδωτική. Με επιμέρους 15-4 η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (56-34). Οι Γερμανοί απειλούσαν μόνο πίσω από τα 6.75 μιας και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης κυριαρχούσε στη ρακέτα. Ο Μαυροκεφαλίδης μαζί με Πρίντεζη και Ζήση έδωσαν λύσεις και στην επίθεση και έτσι η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους 20 (63-40 στο 28') με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 65-46 υπέρ της Εθνικής Ελλάδος.
Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και συνεχόμενα τρίποντα η Εθνική Ελλάδος έστειλε τη διαφορά στο +23 (73-50) στο 35'. Παρά τις δοκιμές σε πρόσωπα και σχήματα από τον Ιταλό τεχνικό, ο ρυθμός δεν άλλαξε ούτε στιγμή. Η Εθνική συνέχισε να παίζει σωστά σε άμυνα και επίθεση και τελικά, έστω και την τελευταία αγωνιστική, νίκησε στο τουρνουά του Ουλμ.
Δεκάλεπτα: 10-18, 30-41, 46-65, 62-78
Γερμανία: Γκίφει 3 (1/3βολ, 1/1διπ, 1ασ), Ζιένερ 3 (1/1τριπ, 6ριμπ, 2ασ), Σάφαρτζικ 7 (2/4διπ, 1/5τριπ, 2ριμπ, 4ασ), Τάντα, Στάιγκερ 7 (2/2διπ, 1/5τριπ, 6ριμπ, 5ασ), Πλάις 18 (4/6βολ, 7/8διπ,, 0/1τριπ, 4ριμπ) Μπένζινγκ 7 (2/7διπ, 1/6τριπ, 4ριμπ), Ντόρεθ 8 (1/2διπ, 2/2τριπ, 1ριμπ), Σέιφερθ 5 (3/4βολ, 1/2διπ), Ζίρμπες 1, Κινγκ 3 (1/3τριπ), Σίμον.
Εθνική Ελλάδος (Τρινκιέρι): Βασιλειάδης (0/3τριπ, 1ριμπ σε 10:27'') Ζήσης 8 (1/1βολ, 2/3διπ, 1/1τριπ, 3ασ, σε 14:39''), Σπανούλης 19 (3/3βολ, 2/3διπ, 4/6τριπ, 2ριμπ, 3ασ, σε 18:25''), Περπέρογλου 3 (1/2βολ, 1/3διπ, 0/3τριπ, 5ριμπ σε 19:16''), Φώτσης 3 (1/2βολ, 1/2διπ, 0/1τριπ, 4ριμπ σε 14:52''), Παπανικολάου 5 (1/2βολ, 2/2διπ, 0/2τριπ, 3ριμπ, 4ασ σε 14:52''), Μαυροκεφαλίδης 8 (4/8διπ, 4ριμπ, 3ασ σε 21:41''), Βουγιούκας 2 (1/5διπ, 4ριμπ σε 17:21''), Μπράμος 6 (2/2τριπ, 2ριμπ σε 12:00''), Πρίντεζης 10 (1/2βολ, 3/3διπ, 1/3τριπ, 1ριμπ, 1ασ σε 22:58''), Σλούκας 7 (2/2βολ, 1/2διπ, 1/2τριπ, 2ριμπ, 3ασ σε 22:48''), Κατσίβελης 7 (4/4βολ, 1/2τριπ, 2ριμπ σε 10:41'').