Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013

Δεν χάνει στην Πόλη του!

Ένας ονειρικός Ολυμπιακός για 30΄πέρασε (67-78) από το... καμίνι της Γαλατάσαραϊ και βάζει πλώρη για την 1η θέση του γ΄ομίλου της Ευρωλίγκας.
Οι Πρωταθλητές Ευρώπης κυριάρχησαν για 30 λεπτά και φρόντισαν να «αποδράσουν» από το κατάμεστο Αμπντί Ιπεκτσί έχοντας πάρει την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα και έχοντας κάνει ένα μεγάλο βήμα για να κόψουν πρώτοι το νήμα το γ΄ομίλου με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Βασίλη Σπανούλη και Ματ Λοτζέσκι.
Ο Ολυμπιακός επέβαλε από την αρχή της αναμέτρησης τον ρυθμό του κι έδειξε στην «Γαλατά» το ποιος θα έχει το πάνω χέρι σε αυτήν. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με οδηγό τον Βασίλη Σπανούλη -σημείωσε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο – έτρεξε σερί 0-15 από το 3' (7-4) ως το 8' (7-19) κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +1 (11-22). Στην δεύτερη περίοδο ο Μπρεντ Πέτγουεϊ έδωσε ενέργεια και λύσεις πίσω γραμμή των 6.75, με τον Ολυμπιακό να προηγείται δύο φορές με 16 πόντους (20-36 στο 17' και 22-38 στο 18'), να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +12 (30-42) και την Γαλατάσαραϊ να σκοράρει σχεδόν μόνο από από την γραμμή των βολών (είχε 18/24 στις πρώτες δύο περιόδους). Ο Ολυμπιακός κάνοντας ένα... διάλειμμα στην τρίτη περίοδο συνέχισε να κρατά τα ηνία της αναμέτρησης, να βρίσκει τις λύσεις από την άμυνά του και... δραπέτευσε νικητής από την Τουρκία.
Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε την αρχή για τον Ολυμπιακό στήνοντας... πάρτι στην άμυνα της Γαλατάσαραϊ στο πρώτο δεκάλεπτο κι έσυρε πρώτος τον χορό για τον Ολυμπιακό. Ο Ματ Λοτζέσκι φώναξε «παρών» στο τελευταίο δεκάλεπτο προσθέτοντας ακόμη μία πολύ καλή εμφάνιση στον ενεργητικό και μαζί με τον αρχηγό του μοιράζονται τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.
Ο Τζαμόντ Γκόρντον πάτησε παρκέ για 31:40'' αλλά δεν έκανε αισθητή την παρουσία του, καθώς ολοκλήρωσε 5 πόντους (2/7 διπ., 0/2 τριπ., 1/2 βολ.), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ μην βοηθώντας την ομάδα του, όσο θα μπορούσε.
Ο γηπεδούχοι εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους στην τρίτη περίοδο, όταν και βρήκαν λύσεις και πίσω από την γραμμή των 6.75, καθώς στο α' ημίχρονο είχαν 0/7 σουτ τριών πόντων. Η τουρκική ομάδα με οδηγούς το δίδυμο των Τζαγουάι και Αρόγιο κατάφερε να «ροκανίσει» την διαφορά και 1.41΄΄ πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου κι εκμεταλλευόμενη μια τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας πέρασε μπροστά στο σκορ με 57-56. Ο Ολυμπιακός, όμως, έμεινε ψύχραιμος, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +2 (57-59) και φρόντισε να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος της αναμέτρησης. Ο Λοτζέσκι κυρίως αλλά και οι Πρίντεζης, Σλούκας και Περπέρογλου  μάλιστα «μίλησαν» στην τέταρτη περίοδο και ο Ολυμπιακός στο 39' (65-78) είχε «κλειδώσει» τη νίκη.
Το Γαλατάσαραϊ-Ολυμπιακός είχε χαρακτηριστεί από την Ευρωλίγκα ως το παιχνίδι της εβδομάδας, αλλά οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν άφησαν τους φίλαθλους της τουρκικής ομάδας που έδωσαν βροντερό «παρών» στο Αμπντί Ιπεκτσί να χαρούν. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε τη νίκη επί της Γαλατάσαραϊ, μοίρασε χαμόγελα στους φίλους της που παρακολούθησαν από την τηλεόραση την αναμέτρηση αλλά και τους λιγοστούς Έλληνες που βρέθηκαν στο Αμπντί Ιπεκτσί κι επιστρέφει στην Ελλάδα έχοντας κάνει το «δύο στα δύο» στην Ευρωλίγκα.
Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-42, 57-59, 67-78
Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): έρτσεγκ 7 (0/2 διπ., 0/2 τριπ., 7/8 βολ.), Γκόρντον 5 (2/7 διπ., 0/2 τριπ., 1/2 βολ.),Κοσάλ (5 1/1 διπ., 1/2 τριπ., 1/2 βολ.), Μαρκοϊσβίλι 7 (2/4 διπ., 0/2 τριπ., 3/5 βολ.), Τζαγουάι 22 (7/8 διπ., 8/11 βολ.), Αλντεμίρ, Ματσβάν, Αρόγιο 10 1/4 διπ., 2/7 τριπ., 2/2 βολ.), Γκιουλέρ (0/1 διπ., ),Αρσλάν, Ντάντλεϊ 10 (5/8 διπ., 0/1 βολ., 7 ριμπ.), Ντόμερκαντ 1 (0/1 διπ., 0/2 τριπ., 1/2 βολ.)
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 11 (1/1 διπ., 2/2 τριπ., 3/3 βολ.), Λο 2 (1/2 διπ., 0/1 τριπ.), Ντάντσον 9 (3/4 διπ., 3/3 βολ., 8 ριμπ.), Σπανούλης 18 (4/10 διπ., 2/5 τριπ., 4/4 βολ.), Περπε΄ργτολου 5 (1/4 διπ., 1/2 τριπ.,), Σλούκας 5 (1/3 διπ., 1/2 τριπ.), Σίμονς 5 (2/3 διπ., 1/2 βολ.), Πρίντεζης 5 (1/4 διπ., 1/2 τριπ., 6ριμπ.), Αγραβάνης 2 (1/1 διπ., 0/1 τριπ.), Μάντζαρης 1 (0/1 διπ., 1/2 βολ.), Λοτζέσκι 15 (3/5 διπ., 2/4 τριπ., 3/3 βολ., 5 ριμπ.).