Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013

Με 20άρα του Ναβάρο η Μπάρτσα την ΤΣΣΚΑ

Ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να κερδίσει την ΤΣΣΚΑ με 70-79 η Μπαρτσελόνα του Κώστα Παπανικολάου. Η ισπανική ομάδα έπαιξε φοβερό μπάσκετ στην τρίτη περίοδο, όπου έτρεξε ένα επί μέρους 27-14, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και στη συνέχεια έφτασε στη νίκη. Εκπληκτικός ο Χουάν Πάμπλο Ναβάρο με 20 πόντους και 3/5 τρίποντα.
Η ΤΣΣΚΑ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, όπου μπορεί να μην πήρε μεγάλη διαφορά στο σκορ, ωστόσο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και πήγε στο ημίχρονο στο +5 (35-40).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ αφυπνίστηκαν, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, ενώ βρήκαν στόχο και σε πολλά κρίσιμα σουτ στην επίθεση. Ο Τόμιτς κυριαρχούσε στη ρακέτα, ενώ οι Ναβάρο και Χουέρτας... έλυναν και έραβαν από την περιφέρεια.
Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με οκτώ στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-54), ενώ στο τέταρτο και τελευταίο μέρος της αναμέτρησης διατήρησε τα κεκτημένα και έφτασε τελικά στη νίκη.
Εκπληκτικός ο Χουάν Πάμπλο Ναβάρο, ο οποίος θυμήθηκε τα... νιάτα του και τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους με 3/5 τρίποντα, όντας ο καλύτερος παίκτης στο παρκέ στα 25 λεπτά που αγωνίστηκε.
Από την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισε ο Βλαντιμίρ Μίκοφ με 14 πόντους, ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Τεόντοσιτς και Χάινς.
Όσον αφορά τον Κώστα Παπανικολάου, ο Έλληνας φόργουορντ είχε μέτρια απόδοση, τελειώνοντας το παιχνίδι με πέντε πόντους (1/4 διπ, 1/4 τρ), τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-40, 62-54, 79-70
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσει 2, Σάντα, Χουέρτας 16 (2), Αρμπίνες 8 (2), Ναβάρο 20(3), Παπανικολάου 5 (1), Χερόνια, Λάμπε 8,Νάχμπαρ 7 (1), Τόμιτς 13
ΤΣΣΚΑ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 10 (2), Μίτσοφ 14 (1), Φρίτζον 1,Τζάκσον 6, Πάργκο 11, Ουίμς 3 (1), Βορόνσεβιτς 3 (1), Καούν 10, Κριάπα 2, Χάινς 10
Περίπατο η Ναντέρ με Μπουντιβέλνικ
Την πρώτη της εντός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα πέτυχε η Ναντέρ, η οποία μετά από το ιστορικό «διπλό» που πέτυχε την περασμένη εβδομάδα στη Βαρκελώνη, κέρδισε πολύ εύκολα την Μπουντιβέλνικ με 80-61.
Το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όπου οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 27-8. Στα επόμενα 30 λεπτά, η Ναντέρ απλά συντήρησε αυτό το προβάδισμα και έφτασε στην πολύ εύκολη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 27-8, 51-23, 68-45, 80-61.