Παρασκευή 10 Ιανουαρίου 2014

«Άλωσε» το... σπίτι του Ζοτς η Μπαρτσελόνα!

Με τον Μαρσελίνιο Χουέρτας να σημειώνει τους 14 από τους 18 πόντους της Μπαρτσελόνα στην 4η περίοδο, οι «μπλαουγκράνα» πέρασαν με 76-73 από την Πόλη. Άστοχος στο τέλος ο Μπογκντάνοβιτς.
Πλέον από το ξεκίνημα κιόλας του Top-16 η Φενέρμπαχτσε βρίσκεται δίχως νίκη και στο... κυνήγι των βασικών της αντιπάλων.
Παρ' ολίγον μοιραίος στο παιχνίδι ο Κώστας Παπανικολάου που αφενός αστόχησε σε δύο βολές που θα «κλείδωναν» τη νίκη στα 19'', αφετέρου στην εξέλιξη της φάσης δέχθηκε καλάθι και έκανε φάουλ πάνω στον Μακ Κάλεμπ.
Όπως και κόντρα στον Ολυμπιακό, έτσι και απέναντι στην Μπαρτσελόνα, η Φενέρμπαχτσε είχε... πρόβλημα στην άμυνα πάνω στον αντίπαλο κοντό. Ο Χουέρτας, εκμεταλλευόμενος και την απουσία του Χουαν Κάρλος Ναβάρο, πήρε πάνω του επιθετικά την ομάδα στην τελευταία περίοδο και ουσιαστικά εκείνος την οδήγησε στη νίκη.
Ο Βραζιλιάνος ήταν αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών, αλλά το σημαντικότερο είναι πως σημείωσε τους 14 από τους 18 πόντους της ομάδας του Πασκουάλ στην τελευταία περίοδο.
Παρόλα αυτά οι «μπλαουγκράνα» είχαν τάσεις αυτοκτονίας. Και μάλιστα στις... κρίσιμες φάσεις εμπλεκόταν ο -εξαιρετικός μέχρι εκείνο το σημείο- Κώστας Παπανικολάου, που έχασε δύο βολές και έκανε γκολ φάουλ στον Μπο Μακ Κάλεμπ. Ο Αμερικανός μείωσε σε 71-74, έχασε τη βολή και ο Μπιέλιτσα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κάνοντας το 73-74 στα 11''!
Ο Χουέρτας πήρε το φάουλ μετά από την επαναφορά, ευστόχησε και στις δύο βολές και έστειλε και πάλι την Μπαρτσελόνα στο +3 (73-76). Στην τελευταία φάση οι Ισπανοί επέλεξαν την άμυνα και δεν το πλήρωσαν γιατί ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που έμεινε ελεύθερος στη γωνία αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση!
Τα δεκάλεπτα: 18-23, 39-39, 56-58, 73-76
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 13, Μπιέλιτσα 15 (3), Μαχμούτογλου 15 (3), Κλέιζα 2, Βίντμαρ 1, Ζόριτς 2, Σιπαχί, Μπογκντάνοβιτς 12, Πρέλντζιτς 13.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 4, Σάδα 2, Χουέρτας 23 (2), Αμπρίνες, Παπανικολάου 11 (1), Όλεσον 14 (2), Λόρμπεκ 10, Νάχμπαρ 7 (1), Τόμιτς 5.