Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου 2014

Η Αργεντινή είχε Μάτα και Λαπροβίτολα

Η Αργεντινή νίκησε τις Φιλιππίνες με 85-81 χάρη στους Μάρκος Μάτα (17π.) και Νίκολας Λαπροβίτολα (10π., 4ασ.)
Η Αργεντινή δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των Φιλιππίνων (85-81) και το κατάφερε χάρη στους... παγκίτες Μάρκος Μάτα (17π.) και Νίκολας Λαπροβίτολα (10π., 4ας.). Τα ατού των Λατινοαμερικάνων (πλην του Λούις Σκόλα) βρέθηκαν σε άσχημη μέρα, ωστόσο αποδείχτηκε πως η Αργεντινή δε διαθέτει μόνο μία πεντάδα όπως διαδίδεται.
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού μπορεί ο Άντρε Μπλατς να χρεώθηκε δύο φάουλ στο πρώτο λεπτό, αλλά οι συμπαίκτες του προηγήθηκαν με 2-12 (4') και 22-32 (13'). Για αυτό βέβαια είχαν βάλει το χεράκι τους και οι διεθνείς της Αργεντινής οι οποίοι πίστευαν πως συμμετείχαν σε διαγωνισμό τριπόντων σουτάροντας μόνο έξω από τα 6,75. Όταν αποφάσισαν να πάνε σε πιο ορθολογικές επιθέσεις και να ακουμπήσουν τη μπάλα στον Λούις Σκόλα, δεν άργησε και η στιγμή να πάρουν τα ηνία στο σκορ πριν μπουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.
Οι Φιλιππινέζοι ισοφάρισαν νωρίς στην τρίτη περίοδο σε 51-51, όμως ένα επιμέρους σκορ 17-2 από την παρέα του Σκόλα έβαλε και σε θέση ισχύος τους Αργεντίνους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν φιλιππινέζικο το σερί (8-0) χάρη στο οποίο μείωσαν σε 71-69 (33'). Ο Άλαπαγκ με 5/7 τρίποντα έκανε ζημιά στον αντίπαλο, ωστόσο με το σκορ στο 83-81 ο Γούιλιαμ ήταν αυτός που έκανε το λάθος και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στους Αργεντίνους οι οποίοι ήταν ψύχραιμοι στις ελεύθερες βολές.
Τα δεκάλεπτα: 22-25, 43-38, 71-61, 85-81
Αργεντινή (Λάμας): Σκόλα 19 (6/10διπ., 1/2τριπ., 7ρ., 4ας.), Γκαλίτσι, Μάτα 17 (1/3διπ., 5/7τριπ., 9ρ.) Καμπάτσο 9 (2/3διπ., 1/3τριπ., 4ας.), Πριτζιόνι 8 ((0/4διπ., 2/5τριπ., 4ρ., 3ας.), Λαπροβίτολα 10 (2/2διπ., 2/8τριπ., 4ας.), Γκουτιέρες 3 (1/6τριπ.), Ντέλια, Χέρμαν 10 (2/3διπ., 2/3τριπ., 5ρ.), Νοτσιόνι 9 (1/6διπ., 1/4τριπ., 4ρ.), Μπορτολίν, Σαφάρ.
Φιλιππίνες (Ρέγες): Άλαπαγκ 15 (5/7τριπ.), Τενόριο 3, Τσαν, Γουίλιαμ 11 (1/6διπ., 3/5τριπ.), Ντέιβιντ, ΝτεΟκάμπο 18 (3/6διπ., 4/8τριπ., 5ρ.), Νόργουντ 6 (3/3διπ.), Μπλατς 14 (6/7διπ., 0/2τριπ., 15ρ.), Φαχάρδο 6 (3/5διπ.), Ντάλισταν 6 (1/1διπ., 1/1τριπ.), Αγκουιλάρ 2, Πίνγκρις (5ρ.).