Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2014

«Ερυθρόλευκο» πάρτι

Ο Ολυμπιακός (8-1) νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα (5-4) με 64-59 και κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλό του. Πρωτόγνωρη ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ.
Σε ένα ιστορικό για τους δύο συλλόγους παιχνίδι, ο Ολυμπιακός επικράτησε ου Ερυθρού Αστέρα με 64-59 και καπάρωσε την π΄ρωτη θέση στον όμιλό του. Το ματς δεν ήταν ποιοτικό καθώς οι παίκτες φάνηκαν να επηρεάζονται από την εκπληκιτκή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι «ερυθρόλευκοι» οπαδοί με τους 180 περίπου Σέρβους.
Στο πρώτο ημίχρονο η παρουσία στο παρκέ του Μπόμπαν Μαριάνοβιτς δημιουργούσε πολλά προβλήματα στους Πειραιώτες, ωστόσο ο Βασίλης Σπανούλης με συνεχόμενους πόντους στο τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (27-25, 10’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου).
Στην τρίτη περίοδο ελάχιστα πράγματα άλλαξαν με τους Σέρβους να βρίσκουν ελεύθερα σουτ και να τα εκμεταλλεύονται (κυρίως με Κάλινιτς και Ντάνγκουμπιτς) και έτσι προηγήθηκαν με +6 (42-48).
Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει σκορ και ρυθμό. Ο Κώστας Σλούκας έδωσε προβάδισμα με 53-52, (35’), αλλά ο Κάλινιτς είχε πάλι απαντήσεις. Στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν δύο τρίποντα από Σπανούλη και Πέτγουεϊ και πήρε τη νίκη.
Βρήκε λύσεις στο μαρκάρισμα του Μπόμπαν Μαριάνοβιτς ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε μόνο 4 πόντους. Σημαντικό στοιχείο και η καλή άμυνα των Πειραιωτών η οποία ανάγκασε σε 22 λάθη τους Σέρβους.
Ο Κώστας Σλούκας δεν ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς (Σπανούλης με 15π.), αλλά ήταν ο πλέον κομβικός παίκτης. Ο Έλληνας γκαρντ είχε σε 24:03, 9 πόντους (3/8διπ., 0/1τριπ., 3/4βολ.), πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε τρεις φορές τη μπάλα και έκανε ένα λάθος.
Ο Μάρκους Γούιλιαμς σε 27:13 είχε 2 πόντους (1/3διπ., 0/5τριπ.), πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε και 4 λάθη.
Με το σκορ ισόπαλο στους 57 πόντους αρχικά ο Βασίλης ΣΠανούλης και εν συνεχεία ο Μπρεντ Πέτγουεϊ ευστόχησαν σεδύσκολα σουτ πίσω από τα 6,75 και χάρισαν τη νίκη στον Ολυμπιακό
Μακράν η πιο ιστορική στιγμή του ΣΕΦ ως έδρα του Ολυμπιακού. Η παρουσία και οι άριστες σχέσεις των οπαδών των δύο συλλόγων δημιούργησαν μία αξιομνημόνευτη ατμόσφαιρα. Η αρχική χορογραφία στη μνήμη του Μάρκο Ίβκοβιτς ήταν αρκετά εντυπωσιακή.
Tα δεκάλεπτα: 13-16, 27-28, 42-48,  64-59
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (2/4δίπ., 1/4τρίπ., 7ριμπ., 1κλ., 1λάθ., 1ασ.), Χάντερ 6 (2/6δίπ., 2/2βολ., 5ριμπ., 1κλ., 2ασ.), Ντάνστον 4 (1/5δίπ., 2/4βολ., 6ριμπ., 1κλ., 1λάθ.), Σπανούλης 12 (3/6δίπ., 1/6τρίπ., 3/5βολ., 3ριμπ., 1κλ., 2λάθ., 3ασ.), Σλούκας 12 (3/8δίπ., 1/2τρίπ., 3/4βολ., 2ριμπ., 3κλ., 1λάθ., 5ασ.), Αγραβάνης 4 (2/3δίπ., 0/1τρίπ., 1ριμπ., 1κλ.), Καββαδάς 2 (1/3δίπ., 1ριμπ., 1λάθ.), Λαφαγέτ 11 (1/1δίπ., 3/5τρίπ., 0/1βολ., 1ριμπ., 1κλ., 2λάθ.), Ντάρντεν 4 (2/3δίπ., 2ριμπ., 2λάθ.), Λοτζέσκι 2 (0/1δίπ., 2/2βολ.)
Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουίλιαμς 2 (1/3δίπ., 0/5τρίπ., 4ριμπ., 1κλ., 4λάθ., 4ασ.), Ντάνγκουμπιτς 8 (1/4δίπ., 2/3τρίπ., 3ριμπ., 1κλ., 2λάθ.), Μίτροβιτς 11 (3/7δίπ., 1/3τρίπ., 2/2βολ., 7ριμπ., 1κλ., 2λάθ.), Λάζιτς 3 (1/1τρίπ., 3λάθ., 1ασ.), Μπλάζιτς 5 (1/3δίπ., 1/1τρίπ., 0/2βολ., 2ριμπ., 3λάθ., 1ασ.), Κάλινιτς 10 (2/4δίπ., 2/2τρίπ., 0/1βολ., 3ριμπ., 2λάθ., 1ασ.), Μαριάνοβιτς 17 (7/12δίπ., 3/6βολ., 13ριμπ., 2λκλ.), Τέγιτς (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 2ριμπ., 3ασ.), Τζένκινς (0/4δίπ.), Γιόβιτς (3ριμπ., 1λάθ., 4ασ.), Τσίρμπες 3 (3/4βολ., 2λάθ., 1ασ.)
Συνολική στατιστική
Ολυμπιακός:
17/40δίπ., 6/21τρίπ., 12/20βολ., 21-12ριμπ., 11κλ., 10λάθ., 13ασ.
Ερυθρός Αστέρας: 15/38δίπ., 7/17τρίπ., 8/15βολ., 30-12ριμπ., 5κλ., 22λάθ., 15ασ.