Σάββατο 10 Ιανουαρίου 2015

Αδίκησε τον εαυτό του...

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε απ' τα 6/6τρίπ. του Μαρσελίνιο Χουέρτας στην γ' περίοδο στο -1, αλλά δεν απέφυγε τα εύκολα λάθη κι ηττήθηκε για τρίτη φορά φέτος απ' τη Μπαρτσελόνα (80-76 στο Palau Blaugrana) στην Ευρωλίγκα (2η αγων. ΤΟΡ 16).
Την ώρα της σε βάρος του απόφασης του ΜΔΟ του ΕΣΑΚΕ για τον «αιώνιο» προημιτελικό Κυπέλλου Ελλάδος, ο Παναθηναϊκός βρισκόταν στη Βαρκελώνη σε αναζήτηση της δεύτερης εκτός έδρας νίκης του σε 6 προσπάθειες στην Ευρωλίγκα. H ημέρα του δεν ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο, αφού, όπως στην πρώτη συνάντησή τους στο Palau Blaugrana, η προσπάθειά του ήταν ημιτελής.
Η Μπαρτσελόνα του Μαρσελίνιο Χουέρτας έκανε το 3-0 μεταξύ τους και τον πήρε μαζί της στο 1-1 στον ε' όμιλο της διοργάνωσης.
Χάριν στο περιφερειακό σουτ του στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου (6/11τρίπ.) ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο, αλλά μόνο μέχρι η Μπαρτσελόνα ν' αρχίσει το δικό τη ρεσιτάλ πίσω απ' τα 6,75 μέτρα. Η νέα ευστοχία του πίσω απ' τη γραμμή του τριπόντου τον επανέφερε στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά τα δικά του λάθη ήταν σε κρισιμότερες στιγμές στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας σκόραρε 5/5 διαδοχικά τρίποντα για το 54-44 στο 26' κι έκλεισε την τρίτη περίοδο με ακόμη ένα εύστοχο σουτ πίσω απ' τα 6,75μ. για το 63-53 στο 30'. Στο ενδιάμεσο είχε και 1 λάθος, αλλά με 6/6 τρίποντα στην τρίτη περίοδο ίσον... κανένα. Στην τελευταία περίοδο μέτρησε μόνο 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο και 2 ασίστ, η τελευταία για το έμμεσο τρίποντο του Τζάστιν Ντόελμαν και το 80-76 στα -56,6", αλλά είχε προλάβει (22π. με 2/5δίπ., 6/8τρίπ., 1ρ., 5ασ., 3λ. σε 30:28) να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά.
Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς είχε γεμάτη στατιστική (7π. με 3/7δίπ., 0/2τρίπ., 1/2β., 1ασ., 2κλ., 2λ. σε 26:56), αλλά άργησε να δώσει βοήθεια στην επίθεση, έχασε ορισμένες φορές τον Μαρσελίνιο Χουέρτας στην τρίτη περίοδο, ενώ υπέπεσε και στο χαζό φάουλ στον Τζάστιν Ντόελμαν για το έμμεσο τρίποντο και το 80-76 στα -56,6".
Έπειτα τη μείωση του σκορ σε 72-70 στο 36' ο Παναθηναϊκός σούταρε 0/3 τρίποντα (βλ. Nέλσον & Φώτσης δις) & κι επέτρεψε στη Μπαρτσελόνα να ξεφύγει με 77-70 στο 38', αλλά οι Νέλσον (4π.) & Διαμαντίδης (2π.) τον βοήθησαν να βρεθεί σε απόσταση βολής (77-76) στο τελευταίο 2λεπτο. Το δεύτερο συνεχόμενο επιθετικό φάουλ της καταλανικής ομάδος (βλ. Τόμιτς) του έδωσε την ευκαιρία ν' ανακτήσει το προβάδισμα, αλλά ο Δημήτρης Διαμαντίδης έχασε τη μπάλα και στην επόμενη κατοχή ο Τζάστιν Ντόελμαν μ' έμμεσο τρίποντο έκανε το 80-76 στα -56,6". Ακολούθησαν το άστοχο τρίποντο του AJ Σλότερ, διπλή χαμένη επίθεση της Μπαρτσελόνα με τους Ντόελμαν & Αμπρίνες, αλλά ο Εστεμπάν Μπατίστα μετέτρεψε το αμυντικό ριμπάουντ σε αβίαστο λάθος κι όλα τελείωσαν εκεί.
Ο Τσάβι Πασκουάλ είχε καλέσει τον κόσμο της Μπαρτσελόνα να γεμίσει το Palau Blaugrana (7.585θ.), αλλά δεν ανταποκρίθηκε, αφού η προσέλευση σταμάτησε στους 5.162 θεατές, μεταξύ των οποίων και λίγοι φίλοι του Παναθηναϊκού.
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 37-37, 63-56, 80-76
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 12 (1), Χεζόνια 11 (3), Χουέρτας 22 (6), Αμπρίνες 11 (1), Σατοράνσκι 2, Τόμας 4, Όλεσον 5 (1), Τζάκσον, Λάμπε 4, Νάχμπαρ, Τόμιτς 9
Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 7 (1), Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 8 (2), Νέλσον 16, Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 11 (3), Μπατίστα 9 (12ρ.), Μπλουμς 3 (1)