Κυριακή 23 Αυγούστου 2015

Όταν έτρεξε... χάθηκε η μπάλα

Η Εθνική Ελλάδας διέσυρε τη Βοσνία με 83-44 παίζοντας στο 2ο ημίχρονο απίστευτα γρήγορο μπάσκετ (μέσω της πίεσης στην άμυνα). Ανέβασε «στροφές» ο Παπανικολάου (19π.), σούπερ κι ο Μπουρούσης (11π., 6ρ.).

Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε των Βόσνιων με 83-44 σε ένα παιχνίδι στο οποίο ξεκίνησε μουδιασμένα, αλλά όταν έτρεξε έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ.
Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική μας ομάδα παρουσίασε κακό πρόσωπο στην επίθεση με τους παίκτες να μη μπορούν να βρουν με ευκολία ελεύθερο σουτ. Χάρη κυρίως στον Γιάννη Μπουρούση, αλλά και την κακή ποιότητα των Βόσνιων, οι διεθνείς πήγαν στα αποδυτήρια στο +12 (34-22).
Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση της άμυνας έφερε κλεψίματα και (επιτέλους) εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα να πάει η διαφορά στο +25 (56-31). Κύριος εκφραστής στην επίθεση ήταν ο Κώστας Παπανικολάου ο οποίος χρειαζόταν μία καλή εμφάνιση για ψυχολογικούς λόγους.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δοκιμές του Φώτη Κατσικάρη (απόλυτα δικαιολογημένες αφού αυτός είναι ο βασικός στόχος των φιλικών με εύκολους αντιπάλους) επηρέασαν κάπως το ρυθμό στο παρκέ, ωστόσο οι Βόσνιοι έπαιζαν κάτι σαν... μπάσκετ και ήρθε το τελικό 83-44 εν μέσω αποθέωσης από τους φιλάθλους που γέμισαν το γήπεδο.
Τα δεκάλεπτα: 18-11, 34-22, 56-34, 83-44