Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2011

Ο Εξάστερος και ο... Χρυσοδάχτυλος!

Με έναν φοβερό και τρομερό Διαμαντίδη (23π., 7/11τριπ., 3 ριμπ. και 4 ασ. ) που σημείωσε δύο «τρίποντες βόμβες» μέσα σε διάστημα 15'' ο Παναθηναϊκός γύρισε από την «κόλαση», νικώντας τη Μάλαγα με 77-76 μέσα στην Ισπανία!
Πλέον οι «πράσινοι» έφτασαν τις 4 νίκες σε 6 ματς και βρίσκονται «αγκαλιά» με την δεύτερη θέση του Β' ομίλου.Φοβερό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού που «τιμώρησε» την… έμπνευση του Τσους Ματέο να παίξει ζώνη στο ξεκίνημα.
Με ηγέτη έναν εξαιρετικό Σάτο (8π., 5ριμπ. και 2 ασ. στο α' δεκάλεπτο) που εκτελούσε και δημιουργούσε, οι «πράσινοι», ξέφυγαν με 10 πόντους στο (9-19 στο 7') ενώ με τον Σμιθ να αποδεικνύεται άξιος συμπαραστάτης, η διαφορά στην πρώτη περίοδο έφτασε ακόμη και το +14 (13-27).
Ταυτόχρονο η άμυνα του «τριφυλλιού» ήταν σεμιναριακή, έχοντας μπλοκάρει σχεδόν όλα τα ατού της Μάλαγα, που… έφτυνε αίμα για να σκοράρει. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα ποσοστά των «πράσινων» ήταν εκπληκτικά ως το 15', έχοντας 10/14 δίποντα και 5/10 τρίποντα, με το προβάδισμα, χάρη και στον Διαμαντίδη (12π. στο α'μέρος) να ανεβαίνει στους 15 (23-38)!
Τα… πάνω-κάτω με επιμέρους 20-7 σε ένα 5λεπτο!
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα πήγανε στο ημίχρονο με «αέρα», κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Τα ποσοστά έπεσαν, η «πράσινη» άμυνα χαλάρωσε αδικαιολόγητα, ενώ ο Ζόριτς «πλήγωνε» συνεχώς το «τριφύλλι» μέσα στη ρακέτα. Η διαφορά «ψαλιδίστηκε» εν ριπή οφθαλμού με επιμέρους 20-7 στο τελευταίο πεντάλεπτο(!), καθώς με ένα τρελό τρίποντο του Βάλτερς, λίγο κάτω από τη σέντρα στο φινάλε του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 43-45!
Στο τρίτο δεκάλεπτο παίχθηκε κακό μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες και το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να δεχθεί μόλις 5 πόντους σε 5.30 λεπτά, όμως όντας και ο ίδιος εγκλωβισμένος επιθετικά (σ.σ. βρήκε κάποιες λύσεις από τον Σάρας), κρατούσε μεν πάντοτε το προβάδισμα, όμως δεν μπόρεσε να ξεφύγει με περισσότερους από 6π. (50-56 στο 35').
Οι παίκτες της Μάλαγα δεν έβαζαν ούτε τα ελεύθερα σουτ, όμως από τη στιγμή που ο αντίπαλός του δεν το εκμεταλλευόταν, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 57-58. Πλέον τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο με όλα τα ενδεχόμενα ανοικτά.. Ο Παναθηναϊκός αναγκάστηκε να παίξει για σημαντικό χρονικό διάστημα με σέντερ τον Βουγιούκα, καθώς Μπατίστ και Μάριτς «φορτώθηκαν» με 4 φάουλ, ενώ ο Αμερικανός έκανε και 5ο δύο λεπτά πριν το φινάλε.
Από την κόλαση στον παράδεισο με Μήτσο!
Οι δύο ομάδες έβρισκαν και πάλι με το.. ζόρι το δρόμο προς το καλάθι, με τη Μάλαγα να προσπερνάει για πρώτη φορά 2.47 για το τέλος με 68-67. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε παιχνίδι κοντά στο καλάθι και δεν είχε λύσεις ούτε για τον Ζόριτς που είχε ξαναπάρει μπρος.
Το παιχνίδι έδειχνε να γλιστράει από τα χέρια του Παναθηναϊκού, καθώς ο Βάλτερς με τρίποντο έκανε το 75-71, μόλις 15.4 για το τέλος. Εκεί ανέλαβε δράση ο φοβερός και τρομερός Διαμαντίδης που με τρίποντα στα 11'΄και στη συνέχεια στα 1.3, έγραψε το τελικό 77-76, «σκοτώνοντας» τους Ισπανούς που δεν μπορούσαν να πιστέψουν πως έχασαν...
Τα δεκάλεπτα: 17-27, 43-45, 57-58, 76-77
ΜΑΛΑΓΑ (Ματέο): Φιτς 9(1), Μπέρνι 2, Βάλτερς 11(3), Πέριτς 2, Ντάρντεν 13(1), Γκαρμπαχόσα 9(1), Φρίλαντ 1, Ζόριτς 21, Σινάνοβιτς 2, Μπλάνκο 6.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Μπατίστ 8, Λόγκαν 8, Σάτο 13(1), Διαμαντίδης 23(7), Βουγιούκας 7, Καλάθης, Σμιθ 13(2), Καϊμακόγλου 1, Γιασικεβίτσιους 4.