Κυριακή 21 Αυγούστου 2011

Καλή... προσγείωση

Αν στα προηγούμενα δύο φιλικά του Μπάμπεργκ η Εθνική πρόσφερε απλόχερα υποσχέσεις, κόντρα στο Βέλγιο φανέρωσε κάποιες από τις αδυναμίες της.
Η Ελλάδα σημείωσε νίκησε το Βέλγιο με 70-61, έφτασε τις 8 νίκες σε 9 φιλικούς αγώνες, ωστόσο απείχε πολύ από την εικόνα της... άτρωτης ομάδας των προηγούμενων φιλικών.Αυτή τη φορά η Εθνική είχε περισσότερα «νεκρά» διαστήματα από κάθε άλλο ματς και σε αυτό έφταιγε τόσο η δυναμικότητα του αντιπάλου, όσο και το μοίρασμα του χρόνου συμμετοχής που έκανε ο Ηλίας Ζούρος, αφήνοντας στο παρκέ μόνο για 15 (σκάρτα) λεπτά τον Γιάννη Μπουρούση, για 21,5 τον Αντώνη Φώτση, για 17 τον Νικ Καλάθη και για 17,5 τον Κώστα Κουφό.

Ο τελευταίος, βέβαια, δεν χρειαζόταν πολύ χρόνο για να πάρει πάλι τον τίτλο του κορυφαίου της Εθνικής. Μέσα στα 17:29 που αγωνίστηκε ο ομογενής σέντερ έκανε κάτι παραπάνω από αισθητή την παρουσία του και στις δύο ρακέτες, έχοντας απολογισμό 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.
Και η Εθνική, πάντως, δεν χρειάστηκε περισσότερα λεπτά για να πάρει το πάνω χέρι στο ματς, μετά το κακό ξεκίνημα. Επί 10 λεπτά ακολουθούσε στο σκορ το Βέλγιο, ωστόσο μετά το 7-14 του 7' και το τάιμ άουτ που ακολούθησε από τον Ζούρο, η Ελλάδα δεν ήταν η ίδια ομάδα. Το λέι-απ του Μούγια που έκανε το σκορ 16-9 ήταν το τελευταίο για τα επόμενα 5 λεπτά για τους Βέλγους.
Σε εκείνο το πεντάλεπτο η Εθνική «έτρεξε» σερί 15-0 και το 9-16 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες 24-16. Από εκεί και πέρα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν δυσκολεύτηκε να ελέγξει το ματς, υποχρεώνοντας τους Βέλγους στο ένα λάθος μετά το άλλο και πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια. Κάπως έτσι ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 16/21 δίποντα, ενώ ανέβασε τη διαφορά μέχρι το +18 στο 31' (63-45). Κάπου εκεί η Εθνική χαμήλωσε... ταχύτητα και οι Βέλγοι αναθάρρησαν.
Για ένα μικρό διάστημα έκαναν την άμυνα της εθνικής να μοιάζει με ελβετικό τυρί, αφού έκαναν τρία διαδοχικά καρφώματα, με το τρίτο εξ αυτών (του Ντε Ζέου μπροστά στον Καϊμακόγλου) να κερδίζει εύκολα τον τίτλο της φάσης του αγώνα. Μικρό το κακό όμως. Το Βέλγιο έριξε τη διαφορά μέχρι τους 7 πόντους διότι μέχρι εκεί μπορούσε. Οταν η Ελλάδα σοβαρεύτηκε, έκανε ένα γρήγορο 5-0 και έκοψε το βήχα των αντιπάλων της.
Πάντως, τα προβλήματα που φανέρωσε η Εθνική απέναντι στην πιεστική άμυνα του Βελγίου στο δεύτερο ημίχρονο, η έλλειψη του σκόρερ-δημιουργού, αλλά και οι λίγες επιλογές παικτών που θα παίξουν το ρόλο του ηγέτη (ένα ρόλο που επιχείρησε να αναλάβει -και έκανε- ο Φώτσης στο 4ο δεκάλεπτο) δεν κρύβονταν εύκολα...
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 39-28, 61-45, 70-61
ΕΛΛΑΔΑ: Βασιλειάδης 7 (1), Μπουρούσης 2, Ζήσης 4, Ξανθόπουλος, Καλάθης 4, Φώτσης 12 (2), Παπανικολάου 9 (1), Κουφός 12 (11ρ.), Βουγιούκας 6, Καϊμακόγλου 10, Σλούκας, Μάντζαρης, Μπράμος 4.
ΒΕΛΓΙΟ: Μορς, Βαν Ρόσομ 7, Μπέγκιν 1, Ερβέλ 6 (11ρ.), Λάουερς 11 (3), Μούγια 4, Φέιζον 13 (1), Ντε Ζέου 10 (1), Μπενζά 8 (7ρ.), Στάινμπαχ 1.