Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου 2013

Έβγαλε την υποχρέωση

Ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα της Μπεσίκτας (79-60), έκανε ακόμη ένα βήμα πρόκρισης και πλέον στρέφει την προσοχή του στους... τελικούς με Μπαρτσελόνα και Σιένα.
Οι Πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην τουρκική ομάδα, έκαναν το 6-3 μετά από εννιά αγωνιστικές και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στα δύο μεγάλα παιχνίδια που έχουν μπροστά τους με Μπαρτσελόνα εντός και Σιένα εκτός ώστε να δουν εάν μπορούν να τερματίσουν σε μια εκ των δύο πρώτων θέσεων του γκρουπ.
Έκανε τα απόλυτως απαραίτητα απέναντι στην χειρότερη ομάδα του ομίλου και ίσως τη χειρότερη ολόκληρου του TOP-16 μετά τη φυγή του Κέρτις Τζέρελς και τον τραυματισμό του Ντάνιελ Γιούινγκ. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος δεν υποτίμησαν τον αντίπαλο τους, αλλά δεν πάτησαν και τέρμα του γκάζι. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους.
O Tζος Πάουελ. Ο Αμερικανός σέντερ μετά από πάρα πολύ καιρό έκανε καλό ματς, ιδιαίτερα επιθετικά ήταν σε εξαιρετικό βράδυ ενώ και στην άμυνα προσπάθησε όσο μπορούσε. Πήρε ριμπάουντ, έκοψε σουτ και γενικά είχε θετική παρουσία και στα... μετόπισθεν. Ο Αμερικανός είχε 16 πόντους (2/4βολές, 7/8δίποντα), τρία ριμπάουντ, τρία λάθη και ένα κόψιμο σε 20 λεπτά.
Ο Νταμίρ Μάρκοτα ήταν σε άλλο γήπεδο. Ο Κροάτης φόργουορντ δεν κατάφερε να βρει ποτέ ρυθμό στο παιχνίδι, ήταν κακός σε άμυνα και επίθεση και τελείωσε το ματς με 2 πόντους (1/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα) σε σχεδόν δέκα λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.
Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε συγκεντρωμένος στο παιχνίδι. Επέτρεψε στη Μπεσίκτας να πάει το ματς εκεί ακριβώς που ήθελε. Οι Τούρκοι πήγαν την αναμέτρηση σε αργό ρυθμό, δεν επέτρεψαν στους Πειραιώτες να τρέξουν και έτσι προηγήθηκαν 15-13. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας διάβασε το παιχνίδι των αντιπάλων και στα επόμενα τρία δεκάλεπτα οι Πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος έβαλαν τους κανόνες τους στο παρκέ. Άρχισαν να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, έβγαλαν φάσεις μέσα από την άμυνα και όλα τελείωσαν.
Δεν ήταν περισσότεροι από 3.000 οι φίλοι της Μπεσίκτας οι οποίοι βρέθηκαν στο ABDI IPEKÇI SPORTS HALL. Οι Τούρκοι προσπάθησαν να ενισχύσουν την ομάδα τους, αλλά η διαφορά μεταξύ της Μπεσίκτας και του Ολυμπιακού ήταν μεγάλη.
Δεκάλεπτα: 15-13, 30-38, 51-60, 60-79
Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ 1, Οζμιράκ, Ακίν 4, Ασίκ, Βίντμαρ 13 (7ριμπ), Φόλκερ 11 (9ριμπ), Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 13 (2/2τριπ, 5κλεψ,5λαθ, 2ασ), Μινάρντ 11, Χέρσεκ, Οζέρ 5 (1).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):Χάινς 8 (2ριμπ, 2ασ), Λο 8 (6/6βολ, 1/5διπ, 4ριμπ, 1λαθ, 3ασ), Άντιτς 2 (0/4τριπ), Σπανούλης 9 (1/2τριπ, 4ριμπ, 8ασ, 4λαθ), Περπέρογλου 8 (4ριμπ, 2κλεψ, 2λαθ, 2ασ), Σερμαντίνι 1, Σλούκας 7 (1/2τριπ), Πάουελ 16 (7/8διπ, 2/4βολ), Πέρκινς (0/1διπ, 1ριμπ, 1ασ), Πρίντεζης 9 (4/7βολ, 1/4διπ, 1/4τριπ, 8ριμπ), Παπανικολάου 11 (3/3τριπ).